ateliér
Je jen na vás, zda zainvestujete do svatebních fotografií více, či méně peněz. Jedno je však jisté. Na konci to budou právě fotky, které jediné ze svatby zbydou. Tedy kromě vzpomínek… Ale vzpomínky budou zase díky fotkám 🙂 Takže pojďme na to, projdeme si pár kroků pro výběr svatebního fotografa, aby vám zůstaly ty nejhezčí vzpomínky a fotky!
Kdy ho hledat? No ruku na srdce, opravdu nebudete za exoty, pokud výběr svatebního fotografa začnete řešit i 2 roky před Vaší plánovanou svatbou. Klepat na čelo si nikdo nebude, protože je to absolutně v pořádku 🙂 Jsou fotografové začínající, jsou fotografové zkušení a známí. U těch druhých je celkem běžné, že mají svatby zabookované i rok až dva dopředu. Takže pokud máte toho svého, hurá do toho, napište mu, zavolejte, domluvte se a všichni budou šťastní 🙂
Ale tento článek se věnuje spíše těm, kteří toho svého favorita zatím nemají a vůbec přemýšlí jak ho hledat, kde ho hledat, na co se zaměřit. Pro běžného člověka je totiž výběr svatebního fotografa celkem nová zkušenost Ne všichni se chodí každý rok fotit se svým partnerem. Většinou svatba bývá vaší první zkušeností s fotografováním, a to pro mnoho lidí může být i značně stresující myšlenka.
A milé nevěsty, pokud vaše drahá polovička jde při pomyšlení svatebního focení do mdlob – nezoufejte! Je to naprosto normální jev a věřte mi, že od toho se dělají svatební schůzky a pro zájemce i předsvatební focení 🙂 Aby jste se maličko poznali s fotografem už předem a spadl z vás stres a ostych. Proto vybírejte na svůj velký den parťáka, se kterým se sednete, jelikož takový svatební fotograf vám bude v den D opravdu stále “za zadkem” 🙂 🙂 a stane se během pár hodin vaším kámošem (v tom nejlepším případě :))
Jak tedy vlastně začít s výběrem, hledáním toho pravého?
(a nemyslím tím, jak hledat vašeho partnera, protože pokud jste zabrousili na tento článek, je celkem pravděpodobné, že už jste ho našli :))
1) Rozhodněte se, jaký STYL fotografií se vám líbí
Co je nevyhnutelné? Pár hodin googlení a vytváření se určité představy, jaké fotky vlastně s vámi rezonují. Jaké se vám líbí. Jsou tlumených barev? Nebo naopak kontrastních a sytých? Jsou spíše aranžované, nebo momentky?
Svatba je hodně o reportážním stylu. Co to je? Většinu dne svatební fotograf nechodí za hosty a neříká jim “stoupněte si sem a kuk na mě!” 🙂 Ale snaží se tiše pozorovat a zachytit ty nejlepší momenty nenápadně a nenuceně. Profík ale umí i to druhé – postaví si lidi a vede je tak, aby fotka působila dobře.
2) Kde hledat svatebního fotografa?
O Instagramu, googlu netřeba mluvit. To je vám asi jasné 🙂 Poptejte se například svatební agentury, či dalších dodavatelů jako je floristka, či vízážistka. Nezapomeňte také na místo konání vaší svatby. Další dobrá varianta je osobní doporučení vašich kamarádů a známých, koho na své, či jiné svatbě zažili, a kdo je příjemně zaujal.
3) Zajďete na kafe
Požádejte fotografa o osobní schůzku. V dnešní době jsou běžné i online schůzky, pokud je fotograf například z daleka. Ideální je, když půjdete oba dva a uvidíte, jestli si s fotografem prostě sedíte 🙂 Troufám si říct, že s vámi bude na svatbě trávit možná více času, než vaši příbuzní. Včas se s ním také poraďte ohledně celého harmonogramu dne. Zkušený profík vám může dát spoustu užitečných tipů. Přeci jen nejspíš zažil svateb víc, než vy 🙂
4) Prohlédněte si všechny odevzdané fotky
Většina fotografů má na svých webových stránkách svatební blogy. Jsou to vlastně galerie konkrétních svatebních příběhů. Nicméně ani tyto galerie neobsahuji většinou všechny odevzdané fotky. Požádejte proto fotografa, aby vám ukázal kompletní svatební zakázku. Pokud budete spokojení, není již pochyb, že máte toho pravého!
5) Kolik fotek vlastně dostanu?
Zeptejte se také kolik fotografií bude vaše zakázka celkově obsahovat. Při celodenním focení se počet pohybuje kolem 500 upravených fotek. Ujasněte si předem, jaké fotky dostanete – barevné, černobílé, a jaké retuše jsou v ceně. Většinou to bývá drobná úprava pleti u portrétních fotek, ale určitě se vyplatí investovat do kvalitní vizážistické péče, protože při tak obrovském počtu fotek se větší retuše nedělají. Alespoň ne v rámci zaplaceného balíčku.
6) Technika – prostě fotografovo “nádobíčko” 🙂
Je důležitá, či nikoliv? Mnohem důležitější, než to, jaké má fotograf “nádobíčko” je skutečnost, jestli má to zásadní dvakrát! A tím myslím 2 foťáky, to, že fotí na dvě karty zároveň a má tak vyřešenou zálohu pro případ, kdyby jedna karta, (či nedejbože foťák) odešly do věčných lovišť! A věřte, že pokud by tam odešli, jako na potvoru by se to stalo třeba během svatebního obřadu.
7) Cena svatebního focení
Měli jste skvělou, dokonalou svatbu. Všichni si ji užili, máte na ni jen ty nejkrásnější vzpomínky! A kromě vzpomínek vám zůstaly fotky, které zároveň vaše vzpomínky pomáhají uchovat stále živé a barevné. Takže vám při prohlížení i ta slzička dojetí ukápne.
Zvažte tedy své možnosti, zda zainvestovat do zkušeného fotografa s jedinečným rukopisem, či zvolit začátečníka, který se pravděpodobně živí něčím jiným.
A jak se tedy ceny pohybují? Cenové hladiny jsou dost orientační, jelikož každý si svou cenu stanovuje sám, ale pojďme si to alespoň rámcově přiblížit.
- do 20 tisíc Kč – začínající fotografové, či hobby fotografové, kteří se živí převážně něčím jiným. Začínající vždy neznamená – méně kvalitní, je třeba pozorně vybírat.
- 20 – 40 tisíc Kč – profíci se zkušenostmi a skvělou tvorbou. Většinou nabízí i další produkty, které si můžete ke svatebnímu focení objednat.
- 40 – 60 tisíc Kč – profík, mnohdy známé jméno, nabízí další luxusní servis nad rámec focení (mohou to být produkty, či jiné nadstandartní služby)
- 60 tisíc a více – známá jména, či profíci zaměřující se na zahraniční svatby, zaručují se za dokonalý servis
Přeji vám ať se výběr svatebního fotografa podaří. Dejte při výběru také na svůj vnitřní pocit 🙂 Ať jste spokojení a prohlížení fotek pro vás bude i po 20 letech zážitek, který vám připomene všechny ty krásné emoce, které jste prožívali na vaší svatbě.