7 tipů, jak vybrat svatebního fotografa

18.2.2022

Jako první asi pátráte po ceně služeb svatebního fotografa. Já to chápu, každý má nějaký budget a je to jen na vás, kolik peněz investujete do této svatební “položky”. Jedno je ale jisté.

Na konci to budou právě fotky, které ze svatby zbydou. Tedy kromě vzpomínek… Ale vzpomínky budou zase díky fotkám 🙂 Takže pojďme na to, projdeme si pár kroků pro výběr svatebního fotografa, aby vám zůstaly ty nejhezčí!

Vaše první zkušenost před foťákem? Značně stresující že? Ale neeee!

Milé nevěsty, pokud vaše drahá polovička jde při pomyšlení svatebního focení do mdlob – nezoufejte!

Je to naprosto normální, od toho se dělají svatební schůzky a pro zájemce i předsvatební focení 🙂 Aby jste se maličko poznali s fotografem už předem a spadl z vás stres. Proto vybírejte parťáka, se kterým si sednete, jelikož takový svatební fotograf vám bude v den “D” opravdu stále “za zadkem” 🙂 🙂 a stane se během pár hodin vaším kámošem (doufám :))

“Chyť si toho svého, dokud můžeš”

Jak tedy vlastně začít s hledáním toho pravého? (a nemyslím tím, jak hledat vašeho partnera, protože pokud jste zabrousili na tento článek, je celkem pravděpodobné, že už jste ho našli :))

1) Rozhodněte se, jaký STYL fotografií se vám líbí

Pár hodin “googlení” a vytváření si určité představy, jaké fotky vlastně s vámi rezonují. Jsou tlumených barev? Nebo naopak kontrastních a sytých? Jsou spíše aranžované, nebo momentky?

Svatba je dost o reportážním stylu. Co to je? Většinu dne svatební fotograf nechodí za hosty a neříká jim “stoupněte si sem a kuk na mě!” 🙂 Ale snaží se pozorovat a zachytit nejlepší momenty nenápadně a nenuceně. Profík ale umí i to druhé – postaví si lidi a vede je tak, aby fotka působila dobře.

2) Kde hledat svatebního fotografa?

O Instagramu, googlu netřeba mluvit. To je vám asi jasné 🙂 Kde dál? Poptejte se například svatební agentury, či dalších dodavatelů jako je floristka, či vízážistka. Nezapomeňte také na místo konání vaší svatby. Další skvělá varianta je osobní doporučení vašich kamarádů a známých, koho na své, či jiné svatbě zažili, a kdo je příjemně zaujal.

Fotograf od vedle? Nemusí to tak být.

družičky v červených dlouhých šatech

TIP: Nezaměřujte se primárně jen na fotografy, kteří působí co nejblíže vašeho bydliště, nebo místa konání svatby. Oslovte klidně fotografa z druhého konce republiky.

3) Zajďete na kafe

Požádejte fotografa o osobní schůzku. V dnešní době jsou běžné i online schůzky, pokud je fotograf například z daleka. Ideální je, když půjdete oba dva a uvidíte, jestli si prostě sednete 🙂 Troufám si říct, že s vámi bude na svatbě trávit možná více času, než vaši příbuzní. Včas se s ním také poraďte ohledně celého harmonogramu dne. Zkušený profík vám může dát spoustu užitečných tipů. Pravděpodobně zažil svateb víc, než vy 🙂

4) Prohlédněte si všechny odevzdané fotky

Většina fotografů má na svých webových stránkách svatební blogy. Jsou to galerie konkrétních svatebních příběhů. Ani tyto galerie však neobsahují všechny odevzdané fotky. Požádejte proto fotografa, aby vám ukázal kompletní svatební zakázku. Pokud budete spokojení, není již pochyb, že máte toho pravého!

5) Kolik fotek vlastně dostanu?

Zeptejte se, kolik fotek bude vaše zakázka celkově obsahovat. Při celodenním focení se počet pohybuje kolem 500 upravených fotek. Ujasněte si předem, jaké fotky dostanete – barevné, černobílé, a jaké retuše jsou v ceně.

svatební líčení

Většinou to bývá drobná úprava pleti u portrétních fotek, ale určitě se vyplatí investovat do kvalitní vizážistky, tak aby vám make-up vydržel, až budete při obřadu brečet a na hostině se nadlábnete svíčkovou se šesti 🙂.

6) A co fotografovo “nádobíčko” 🙂

Je důležitá? Mnohem důležitější, než to, jaké má fotograf “nádobíčko” je skutečnost, jestli má to zásadní dvakrát! A tím myslím 2 foťáky, to, že fotí na dvě karty zároveň a má tak vyřešenou zálohu pro případ, kdyby jedna karta, (či nedejbože foťák) odešly do věčných lovišť! A věřte, že pokud by tam šli, jako na potvoru by se to stalo třeba během svatebního obřadu.

7) Cena svatebního focení

Měli jste dokonalou svatbu. A kromě vzpomínek vám zůstaly fotky, které je pomáhají uchovat stále živé a barevné. Takže vám při prohlížení i ta slzička dojetí ukápne že? Zvažte tedy své možnosti, zda zainvestovat do zkušeného fotografa s jedinečným rukopisem, či zvolit začátečníka, který se pravděpodobně živí něčím jiným. A jak se tedy ceny pohybují? Cenové hladiny jsou dost orientační, jelikož každý si svou cenu stanovuje sám, ale pojďme si to alespoň rámcově přiblížit.

  • do 20 tisíc – začínající fotografové, či hobby fotografové, kteří se živí převážně něčím jiným. Začínající vždy neznamená – méně kvalitní, je třeba pozorně vybírat.
  • 20 – 40 tisíc Kč – profíci se zkušenostmi a skvělou tvorbou. Většinou nabízí i další produkty, které si můžete ke svatebnímu focení objednat.
  • 40 – 60 tisíc Kč – profík, mnohdy známé jméno, nabízí další luxusní servis nad rámec focení (mohou to být produkty, či jiné nadstandartní služby)
  • 60 tisíc a více – známá jména, či profíci zaměřující se na zahraniční svatby, zaručují se za dokonalý servis

Taže ať se vám výběr svatebního fotografa podaří dle vašich přání a představ! Dejte při výběru také na svůj vnitřní pocit.

SHARE THIS STORY